Zakup mieszkania


Zakup mieszkania

Rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwszym pytaniem jakie się nam nasuwa podczas zakupu nieruchomości to kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym. Na pierwszym nabywasz nieruchomości nowe – od dewelopera bądź spółdzielni. Rynek wtórny to z kolei mieszkania już wcześniej użytkowane.

Rynek pierwotny:

  • kiedy kupujesz nowe „M”, przysługuje Ci rękojmia. Przez trzy lata, jeśli chodzi o konstrukcję budynku (dachy, fundament, ściany, stropy), oraz przez jeden rok na pozostałe elementy (tj. grzejniki) czy elementy wykończeniowe (płytki, panele itp.);
  • mieszkania wykonywane są w nowoczesnej technologii, a materiały należą do bezpiecznych i spełniają polskie normy. W nowych osiedlach nie ma problemu z podłączeniem Internetu, ogrzewanie jest tańsze, a standard mieszkań, klatek schodowych czy wind znacznie wyższy niż w przypadku nieruchomości starszej daty;
  • nowe mieszkanie to również świetna inwestycja kapitałowa, która może przynieść korzyści.

Rynek wtórny:

  • najlepiej korzystać z usług pośrednika;
  • unikaj biur pośrednictwa, które żądają opłat za przyjęcie zlecenia (pośrednik nie powinien pobierać opłat za udostępnianie ofert i doradztwo). Wynagrodzenie zapłacisz agencji po wykonaniu zlecenia;
  • dowiedz się, czy agencja pomoże Ci w uzyskaniu kredytu, sprawdzi stan prawny nieruchomości, zredaguje treść umowy przedwstępnej, będzie służyć fachowym doradztwem oraz sprawnie zorganizuje zarówno kupno, jak i odbiór lokalu;
  • zawsze sprawdzaj opinię o pośredniku na rynku.

Na co zwrócić uwagę?

Istotnym elementem jest stan techniczny mieszkania warto zwrócić uwagę na szczelność okien i drzwi, stan instalacji elektrycznej, stan podłóg, ścian i sufitu. Warto także zainteresować się stanem rur i kanalizacji, szczelnością kaloryferów i sprawdzić sprawność wentylacji oraz szczelność instalacji gazowych.

Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego budynku rozumiemy przez to sprawdzenie czy budynek jest ocieplony, czy są windy jeśli tak to w jakim są stanie. Warto się dowiedzieć czy wymieniano rury czy może dopiero będą w tedy warto wstrzymać się z remontem łazienki. Zwróćmy uwagę na klatkę schodową czy jest odnowiona i czy zainstalowany jest domofon, który zwiększa bezpieczeństwo.

Każdy z nas dużą wagę przywiązuje do atrakcyjności okolicy, ale co się tak naprawdę kryje pod tym zwrotem? Na pierwszym miejscu jest dostępność komunikacji miejskiej a jeśli posiadamy samochód to dostęp do parkingu. Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność do sklepów z podstawowym zaopatrzeniem oraz do przychodni lekarskiej lub szpitala. Dla osób, które mają dzieci bardzo ważna będzie obecność przedszkoli i szkół. Warto też dowiedzieć się kim są obecni lokatorzy żeby w przyszłości nie mieć z nimi problemów.

Jeśli poznaliśmy stan budynku i zwiedziliśmy okolice w następnym kroku najlepiej sprawdzić stan prawny nieruchomości. Zwróćmy uwagę na tytuł prawny obecnego właściciela oraz czy księga wieczysta nie jest w żaden sposób obciążona. Ważne jest także żeby dowiedzieć się o tym czy wszystkie należne podatki oraz opłaty administracyjne są zapłacone. Warto zapytać czy z mieszkania zostały wymeldowane osoby, które miały prawo tam pobytu oraz czy na nieruchomości nie ciążą roszczenia reprywatyzacyjne np.: wnuki dawnego właściciela, który został wygnany z Polski w czasach wojny. 

Na koniec spytajmy o wysokość opłat administracyjnych, podatków gruntowych oraz od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie oraz jaki jest średni koszt mediów.

Powrót do bloga